מאמרים

משתלת עצי נוי – על קונספט ההתמחות והמיקוד

ממילא יש לנו שטחי גידול ואחסון נרחבים, כוח אדם מיומן, ומערך הפצה שכבר קיים. אז מדוע לא להרחיב את תחום העיסוק שלנו מעצי נוי בלבד למוצרי משתלה נוספים? ובכן, אנחנו מאמינים בכוחם של התמחות ומיקוד. כשמדובר בעצים, החיים עשרות ומאות שנים, עומק הידע של שתלן לגבי עצים צריך להתבסס על מחקרים ותצפיות ארוכי טווח, ועל ידע המצטבר לאורך תקופות ארוכות.

לקריאת המאמר »

אלה סינית

תרבות האינסטנט ועצי החורש בישראל

ספר האגדה מספר על חוני המעגל שראה אדם נוטע עץ חרוב. הוא הביע תמיהה, שכן יחלפו שנים עד שהעץ ייתן פרי, ולא בטוח שהנוטע יספיק ליהנות מהחרובים. לרגע נראה לנו חוני מהסיפור כנציג תרבות האינסטנט. כמייצג הסטנדרט של המאה העשרים ואחת, שחזר לו אחורה בזמן. ואילו אותו נוטע, אותו זיהינו כמי שמשקיע השקעה איכותית לטווח הארוך

לקריאת המאמר »

ירוקי עד כעצי רחוב בישראל

ההעדפה בארצנו הקטנטונת היא לשאוף לפאר את הרחובות בעצים ירוקי עד. והשאיפה היא לכאלה שצמיחתם מהירה. אלא שרבים מבין אלה שעונים על שתי ההגדרות (ירוקי עד ובעלי צימוח מהיר), אינם מתאימים בהכרח להיות עצי רחוב. המאמר דן בבעיות הנפוצות, מציע כיצד לשפר ולטייב את הפתרונות הקיימים, ואף מציע פתרונות חדשים, פרי טיפוח של המשתלה.

לקריאת המאמר »

עצי רחוב ותיקים בשיטת טלאי על טלאי

אנו מוקירים את חשיבותם של עצי הרחוב, ומכירים בערכם הסנטימנטלי של אילנות ותיקים, החלוציים, בני עשרות בשנים. עצים עם נוכחות, עם ניחוח של היסטוריה, שהיכו כבר שורש עמוק, במובן הפיזי והמטאפורי. על אף כל אלה, ואולי אפילו בשל אלה – דעתנו היא שאין להשאיר עץ רחוב בכל מחיר. לעיתים נכונה המסקנה שלא ניתן לממש את יתרונותיו של העץ ולהפיק ממנו את מלא הפוטנציאל הטמון בו. הגיעה העת לוותר, לא להתעקש, והחליפו.

לקריאת המאמר »

מגבלות של עצים – איך לבחור את העץ הנכון?

רוצים לשתול עץ. בגינה פרטית, בשדרה עירונית או בחורשה. האם העץ שאנחנו רוצים שם, יפה ככל שיהיה, הוא העץ הנכון? האם הוא מתאים לשימוש שאנחנו מייעדים לו? האם הוא מתאים לאזור בארץ, או למיקום הספציפי? הנה מספר דגשים – על מה לתת את הדעת בבחירת העץ הנכון. זהו לא מדריך מלא, כי אם עקרונות בסיסיים עם מספר דוגמאות – שיבהירו מה לבדוק ומה לוודא, רגע לפני שתילת העץ, על מנת שנהנה מהתוצאות, גם כשהעץ יגיע לבגרות.

לקריאת המאמר »

הרכבות ושכפול זנים חדשים

על היתרונות והחסרונות שבהרכבת עצים. המאמר מזכיר את השיטות השונות לריבוי עצים. הוא מציין באילו מקרים יהיה נכון לבצע הרכבה, ואיך לבצע אותה באופן המיטבי, ובאילו מקרים נעדיף שיטת ריבוי אחרת. כמו כן מתייחס המאמר לסוגיה עקרונית וחשובה בנושא פיתוח ושכפול זנים חדשים. הטענה היא שנדרשת אחריות וזהירות בשכפול כזה. הכתוב מסביר מהי האחריות הרובצת על המפתח, מה הסכנות ומדוע יש לנהוג בזהירות בסוגיה זו.

לקריאת המאמר »

עצים ברחובות הערים – מודעות וטיפול נכון

בגליון גנים ירוקים מקבוצת משוב התפרסם מאמר של איתי אשל, מנהל מקצועי ושיווק ב'אילן משתלות'. איתי היה רוצה לראות שדרות עצים רעננות ומרנינות ברחובות ערי ישראל. לצערנו המראה של עצים אחידים במלוא פוטנציאל ההדר שלהם, הוא נדיר. במאמר שכתב הוא שואף להעלות את המודעות. החל מהבסיס – מה שותלים איפה, דרך אופן הכנת העצים לשתילה במשתלה ומהלך השתילה המיטבי, וכלה בטיפול ובתחזוקה השוטפת. הכתוב פונה לאנשי המקצוע ולפיגורות האחראיות ברשויות המקומיות, למי שנוטע אף עץ בביתו, ואפילו למחוקק, שעם מעט מודעות יוכל לסייע לסביבה ירוקה ומזמנת יותר.

לקריאת המאמר »

גלילה לראש העמוד